Камуфлажът MultiCam е доказал своята ефективност и е утвърден избор за тактическо облекло и екипировка, предпочитан както от военни, така и от цивилни потребители по целия свят. Проектиран от американската компания Crye Precision, съвместно с армията на САЩ, този камуфлажен десен е създаден с цел максимална ефективност в разнообразни среди и при различни светлинни условия. И действително, за MultiCam може да се каже, че е мултифункционалният камуфлаж, който работи. С времето се появяват и допълнителни разработки на MultiCam, които вече са предназначен за специфичен тип терени, което допълнително повишава ефективността на камуфлажа. В тази статия ще разгледаме какво прави MultiCam толкова специален и защо е предпочитан от много елитни военни части.
Какво представлява MultiCam?
MultiCam е патентован камуфлажен модел, разработен от компанията Crye Precision с основната цел да осигури универсално решение за различни видове терени. Моделът включва специфична комбинация от седем основни цвята – кафяво, светлокафяво, тъмнозелено, маслиненозелено и кремави нюанси, които позволяват на десена да се адаптира към промените в околната среда. Камуфлажът MultiCam е проектиран така, че да има маскиращ ефект, не само във видимия спектър, но и в инфрачервения спектър, който ползват уредите за нощно виждане. По този начин, комбиниран с подходящ материал или допълнителна обработка на дрехата и екипировката, камуфлажът може да осигури по-добра маскировка на бойците, когато са наблюдаване със системи за нощно виждане.
Много изследвания и тестове са показали, че този камуфлажен модел е ефективен за широк спектър от среди, което е една от основните причини за глобалната му популярност сред различни армии, правоохранителни органи, частни военни компании и паравоенни групировки.
История и развитие на MultiCam
MultiCam се появява на сцената през 2002 г., когато Crye Precision разработва камуфлажния десен заедно с U.S. Army Soldier Systems Center. Целта е да се създаде многофункционален камуфлажен модел, който да замени по-старите камуфлажи, ползвани от армията на САЩ. Въпреки че първоначално армията на САЩ избира Universal Camouflage Pattern (UCP) за своите униформи, MultiCam се използва ограничено от американските специални части при операции в Ирак и Афганистан. В послредствие, през през 2010 г. MultiCam получава официално одобрение за използване в Афганистан в рамките на операция "Трайна свобода". Армейската сигнатура за MultiCam тогава става OEF-CP (Operation Enduring Freedom Camouflage Pattern). Тази стъпка отбелязва важен момент в историята на камуфлажния десен, доказвайки неговата ефективност в динамични и предизвикателни условия на бойно поле.
MultiCam и OCP
През 2014 г. американската армия официално въвежда Scorpion W2, модел, който е версия на MultiCam (самият MultiCam по време на разработването носи работното наименование Scorpion). Армията на САЩ дава официално название на Scorpion W2 като OCP (Operational Camouflage Pattern). Основната разлика между двата модела е, че OCP използва по-малко бежови и кафяви елементи и няма вертикалните „клонести“ форми, присъщи за MultiCam. Една от вероятните причини за тази замяна е, че MultiCam е патентован от Crye Precision и за ползването му се плаща лиценз. Същевременно правата за OCP са собственост на армията на САЩ и ползването му не оскъпява цената на униформите и екипировката. Можем да разгледаме основните прилики и разлики в двете шарки:
Прилики:
-
Формите на макро миди елементите са много сходни.
-
Повечето от използваните основни цветове са сходни.
-
И двата модела се повтарят вертикално на около 635 мм.
Разлики:
-
Десенът Multicam е много по-плътен.
-
Multicam има вертикални елементи.
-
Различни нюанси на светлокремави елементи, зелени елементи и кафяви елементи.
MultiCam и OCP (Scorpion W2) са нещо като две страни на една и съща монета. Те принадлежат към едно и също семейство, но имат леки разлики, когато ги разгледате отблизо. Може да се каже, че MultiCam е търговската версия на Scorpion W2.
Въпреки това, MultiCam продължава да се използва от специализирани подразделения, правоохранителни агенции и тактически звена, както в САЩ, така и в редица държави.
Специализирани варианти на MultiCam
Междувременно от Crye Precision продължават работата над MultiCam, като през 2013 година те представят четири варианта на камуфлажа, основани на оригиналния десен, всеки от които е създаден за специфична среда. Тези варианти предоставят още по-добра възможност за адаптация, запазвайки и прикриващите свойства в инфрачервения спектър. Те са както следва:
MultiCam Arid – Този модел е предназначен за сухи каменисти, пустинни и полупустинни терени, където основният фон е доминиран от пясък и скали. Той е създаден, за да е ефективен в открити, ярко осветени пространства. Комбинацията от цветове в MultiCam Arid е съобразена със специфичните тоналности на пустинните ландшафти, като позволява на ползвателя да се слее напълно със заобикалящата го среда.
MultiCam Tropic – Този модел е идеален за джунгли, гористи местности и зони с гъста растителност. MultiCam Tropic включва по-тъмни зелени и кафяви нюанси, които са идеални за ползване в зони с плътна растителност. MultiCam Tropic допълва и припокрива части от основния модел MultiCam, така че съчетаването на екипировка в класически MultiCam с облекло MultiCam Tropic повишава ефективността в смесени зони.
MultiCam Alpine - Този модел е разработен за операции в заснежени региони и планински терени с обилна снежна покривка. Цветовата му палитра включва светли бели и сиви тонове, които се сливат с околната среда. MultiCam Alpine може да се комбинира с класическия MultiCam за преходни терени, където снегът се топи и създава смесена среда.
MultiCam Black – Този вариант е създаден за правоохранителни агенции, специални полицейски части и тактически звена, работещи в градска среда. При неговата ефективност има и психологически момент - създава внушителен и респектиращ външен вид и има отлична съвместимост с тактическа екипировка в градска среда.
Употреба на MultiCam по света
Ефективността на камуфлажа му печели широка популярност и той бързо се възприема от различни официлани структури и паравоенни организации по света. Тук ще споменем само няколко.
САЩ: Освен от подразделения на американската армия, MultiCam се използва и от различни щатски и федерални правоприлагащи агенции, сред които са екипите на Службата за борба с наркотиците (ATF), специалният екип за реагиране на Службата за имиграция и митнически контрол на САЩ, полицейското управление на Спокан, Вашингтон, SWAT екипът на щатската полиция на Орегон и други.
Украйна: Конфликтът в Украйна е едно от горещите бойни полета на които MultiCam доказа своята висока ефективност. Първоначалната употреба на MultiCam в Украйна е свързана с украинските доброволчески батальони и паравоенни групи, създадени за борба със сепаратистите, които до голяма степен се финансират сами и купуват собственото си оборудване. Качествата му са бързо оценени и от властите. Украйна за пръв път приема MultiCam официално за своите специални части, като част от по-голяма програма на НАТО за обучение и модернизация. Също така, заедно с новата дигитална камуфлажна униформа за редовната войска, някои части на украинските въоръжени сили и Националната гвардия на Украйна, също получават униформи MultiCam. Доброволците от силите за териториална отбрана, понякога получават или купуват собствени униформи MultiCam.
Русия: Русия произвежда свои собствени камуфлажни системи, копиращи изцяло MultiCam. Този MultiCam е внедрена и в някои руски спецчасти, включително ФСБ Алфа, ССО и Вътрешните войски към МВР.
Влияние и аналози
Оригинален MultiCam (ляво) сравнен с британски MTP образец.
Успехът на MultiCam води до разработката на много негови подобия, както от страна на различни държави, така и от страна на много компании, производители на тактическа екипировка и облекло. Някои от тези версии са почти изцяло копие на MultiCam, докато други са взаимствали концепцията и са разработили аналогичен продукт. Тук ще споменем само някои.
Сред държавно разработените, можем да споменем британскията MTP (Multi-Terrain Pattern), австралийският AMCU, новозеландския NZMTP, канадският MT, унгарският 2015M, полският Suez, португалският Multiterreno и дори румънският M2017.
Сред комерсиалните версии на камуфлажи, наподобяващи MultiCam можем да споменем Camogrom (разработка на поляците от Helikon-Tex), Multitarn и Arid Woodland (на германската компания Mil-Tec), Tactical Camo (на германската фирма Brandit), Operation Camo (на друг германски пранд - MFH), HMTC (на британците от Highlander), но вероятно има и други. Някой от тези разновидности вече не могат да бъдат открити на пазара, поради дела за авторското право, водени от Crye Precision.
Можем да кажем, че MultiCam е камуфлажен модел, който зададе нови стандарти за тактическа и военна екипировка. Със своята универсална адаптивност и висока ефективност в разнообразни среди, MultiCam продължава да бъде предпочитан избор за професионалисти в сферата на сигурността. Независимо дали става въпрос за военни мисии, тактически операции или просто за приключения на открито, MultiCam и неговите алтернативи предлагат богат избор от възможности за всеки, който цени надеждността и ефективността на камуфлажа.
В нашият сайт може да откриете продукти в оригиналния MultiCam камуфлаж, както и в различните аналози на тази разцветка, създадени от други производители.