Важни съвети за преходи сред природата

13.06.2024 Тема: Обща
Важни съвети за преходи сред природата

Преходите сред природата са едно от най-приятните изживявания за много хора, търсещи спасение от напрегнатото градско ежедневие. Но не бива да забравяме, че когато сме далеч от цивилизацията, трябва да сме готови за предизвикателствата и опасностите, които може да срещнем. Независимо дали сте планирали пътешествие през уикенда или се готвите за значително по-продължителен преход, има някои основни неща, които трябва да вземете предвид при подготовката. В тази статия ще се опитаме да сме Ви максимално полезни с някои конкретни съвети в това отношение.

Какви са видовете опасности, с които можете да се сблъскате и как да се подготвите за тях?

Някои от нещата, които могат да ви изложат на опасност по време на похода, са:

Насекоми - Освен с неприятните ухапвания от комари в дивата природа може да се сблъскате и с далеч по-опасни последствия от контакта с различни насекоми. Ухапвания от мравки, ужилване от пчели, оси или стършели, ухапване от стоножка, впиване на кърлежи, заразяване с бълхи, това са някои от рисковете, които крие пътешествието в по-диви местности. Когато планирате пътуването си, проучете с какви насекоми може да се сблъскате в съответната зона. Най-добрата защита е превенцията, затова се снабдете с подходящ и ефективен репелент, който да държи на разстояние опасните гадинки. Това ще ви спаси от особено опасни насекоми, които пренасят заразни болести, като кърлежи и бълхи. В случай, че сте алергичен - носете задължително със себе си съответните медикаменти. Дори и да нямате ясно изразена алергия, все пак е добре да имате някакъв противоалергичен препарат у себе си, особено при ужилване от стършел или ухапване от отровно насекомо. Конкретно за ужилвания има и специализирани лепенки, които облекчават последствията. Ако все пак се стигне до ухапване от кърлеж е добре да имате у себе си и широкоспектърен антибиотик (най-често е препоръчван Доксициклин /Doxycycline), който при превантивно вземане убива лаймската болест. Разбира се, трябва да сте сигурни, че нямате алергия към антибиотици и да сте прочели внимателно листовката, както и да знаете подходящата доза. Трябва да имате и подходящо средство за отстраняване на кърлежа (пинсета).

Хигиена - Поддържането на добра хигиена е особено важно. Трябва да се уверите, че имате необходимите средства за това, както и да спазвате винаги нужната дисциплина. Малка развасофка от дезинфектант и подходящо количество антибактериални мокри кърпички могат да ви спестят големи неприятности. Винаги третирайте ръцете си преди хранене, тъй като това може да ви спести както бактериална инфекция, така и зараза с различни и много неприятни паразити. Част от инфекциите се развиват бързо и са животозастрашаващи, особено ако сте много далеч от цивилизацията. Ако сте набрали плодове, уверете се че сте ги измили хубаво.

Диви животни - Срещата с определени диви животни е друг риск, който трябва да вземете предвид, когато се подготвяте за прехода. Ако теренът е каменист, а местността е изложена на силна слънчева светлина, много вероятно е там да има змии, включително отровни. Високите обувки над глезена, гетите и туристическите щеки са задължителни. Важно е и да сте наблюдателни, когато минавате през такава местност. Ако маршрутът ви преминава през зони, където се срещат по-едри хищници, особено мечки, отново трябва да сте много бдителни. Задължително носете със себе си спрей против мечки. Друго средство, което може да ви е от помощ в такава ситуация е магнезиева факла (тези факли са добили широка популярност като футболни факли), която се пали бързо. Силният и ярък пламък плаши мечките и повечето едри хищници.

Ориентиране и сигнализация - Един от големите рискове по време на такъв тип преходи е да се изгубите. Най-добрият вариант е да изберете по-сигурен маршрут с поддържана маркировка. Разбира се, трябва да сте наясно как да я разпознавате и следвате. Ако сте по-склонни на рискове и изберете маршрут, който не е така посещаван и съответно, не е ясно какво е състоянието на маркировката (и дали има такава), то има много съвременни технически средства за навигация, които може да използвате, но е добре да сте ги проучили предварително. Винаги обаче трябва да сте се подсигурили и с по-традиционни инструменти, като карта и компас (които отново трябва да умеете да ползвате). Предварително изкаран курс по ориентиране, който да ви даде основни познания и за това, как да се справите без специални технически средства, също е много полезен. Разбира се, случва се дори опитни планинари да се изгубят при непредвидени ситуации, така че трябва да сте се подготвили и за такъв вариант. Важно е да сте споделили на доверен и сериозен човек, на къде сте се отправили, по какъв маршрут ще се придвижите и за колко време очаквате да пристигнете. Ако нещо се обърка и не се появите, той може да сигнализира съответните служби. Много важно е при такъв вариант да сте си направили съответната застраховка, защото иначе разноските по спасителната операция ще са за ваша сметка. Ако телефонът ви е без обхват или с изтощена батерия, трябва да сте помислили за средства за сигнализация. Сигнални огледала и свирки могат да са много полезни в такива случаи.


Вода - Ако нещо се обърка и се изгубите сред дивата природа, един от основните приоритети за оцеляване трябва да е достъпът до вода. Средностатистически, човек може да преживее три седмици без храна, но само 3-4 дни без вода. Още при тръгване се уверете, че имате достатъчно вода у себе си. Хидратиращите системи могат да са голямо удобство по време на походи, особено ако не искате да спирате често, за да пиете вода, но винаги носете със себе си и подходяща резервна бутилка.

Добре е да направите и предварителна справка за водоеми, извори и чешми по маршрута и в близост до него. Ако ви се наложи да търсите източинк на вода, ориентирайте се към подножието на хълмове и възвишения, там е по-вероятно да откриете. Като правило течащата вода обикновено е по-чиста от застоялата. Понякога може да се окаже, че близките източници на вода може да са застояли или чистотата им да е компрометирана. Затова е много важно, като част от екипировката си, да носите със себе си таблетки за пречистване на вода или специализирани филтри.

Храна - Храната също е много важна, защото тя е източник на енергия, а ако изгубите много сили, може да се окажете в опасна ситуация. Задължително носете със себе си нещо сладко и висококалорично, което да ви даде бърза енергия в ситуация, когато започнете да губите сили. Останалата част от припасите трябва да се състои от питателни храни, които са в подходящи разфасовки и опаковки. Протеинови барове, сушени плодове и ядки, трайни колбаси са подходящи храни, готови за директна консумация. Консерви с различни ястия са добър вариант, но ако желаете да намалите теглото, може да заложите на армейски MRE пакети, които са оптимизирани и от към тегло, освен като съдържание. Един от най-добрите варианти, съчетаващи много леко тегло, компактен обем, висока хранителна стойност и вкусови качества са лиофилизираните храни. За тяхното приготвяне ще ви е необходима гореща вода. Така, че ако заложите на тях трябва да предвидите, съответното количество вода (най-добре да набележите спирки с водоизточници по пътя, за да не я носите със себе си), както и подходящо полево котлонче. Може да включите и разтворими сашета с електролити към припасите си и комплексни витамини и минерали. Те нямат хранителна стойност, но ще ви помогнат за хидратацията и баланса на вещества в организма, което също е важно за общата ви кондиция.

Подслон и топлина - Това също е много важен момент, за който трябва да помислите. Палатката е вариант, но ако багажът ви е твърде тежък с нея, може да помислите за по-лека алтернатива. Комбинацията от подходящо, достатъчно голямо платнище с въжета е добра алтернатива. Независимо коя от тези опции сте избрали, трябва предварително да сте оттренирали добре разпъването/конструирането, защото може да ви се наложи да го правите, когато е тъмно, паднала е гъста мъгла или метеорологичните условия не са добри. Най-оптималният вариант от към тегло са спасителните заслони, но те са правени за наистина извънредна ситуация и съответно комфортът е най-нисък.

Умението да запалите огън също може да е животоспасяващо в определени ситуации. Хубаво е да имате опит с палене на огън от нулата - от изграждането на огнището, нареждането на клоните до разпалването с най-базови средства. Може да носите стандартна запалка, ветроустойчива запалка, електрическа запалка или водо и ветро устойчив кибрит, но задължително включете в екипировката си и магнезиева запалка. Неслучайно тя е един от най-основните инструменти за много хора, трениращи техники за оцеляване. Предимството е, че дори мокра възпроизвежда искра и понякога се оказва единственото работещо средство. Огънят е важен защото може да ви помогне да се стоплите, да изсушите дрехи и екипировка, да преварите вода, да приготвите храна и да прогони хищници.

Първа помощ - Средствата за първа помощ са абсолютно задължителна част от личната екипировка. Проблем, който в града може да е неприятен, сред дивата природа може да се окаже особено опасен и дори животозастрашаващ. Най-общо, трябва да имате средства, разделени в няколко основни категории. Кръвоспиращи продукти, с които да третирате прорезни и разкъсни рани, които могат да се получат при различни инциденти. Това включва както превръзки, марли и бинтове, така и по-сериозни средства, като турникет. Той е важен, защото при особено лошо падане, съпроводено със сериозно счупване или външно разкъсване, може да се разкъса артерия и единственото средство, което може да спре обилно, животозастрашаващо кървене е турникета. Тактическите турникети са най-подходящи за тази цел (как се прилага, може да прочетете тук). Други средства, които е добре да носите са продукти за третиране на счупвания. Има различни съвремени варианти на меки шини за първа помощ с които могат да бъдат обезопасени пострадали крайници, за да се предотврати по-нататъшно влошаване. Те са не само леки, но и компактни като размер. Последния тип средства, с които трябва да разполагате, са медикаментите. Тук трябва да предвидите лекарства за третиране на различни състояния - средства за сваляне на температура, обезболяващи, общо действащи антибиотици, активен въглен при отравяния, противоалергични препарати и други медикаменти, от които може да се нуждаете. Не е необходимо да носите големи разфасовки, а само малки дози, достатъчни за прехода. Помислете и за аптечката - трябва да е удобна за боравене и да имате бърз достъп до нея. Много съвремени тактически варианти, разработени за ползване на бойното поле са особено подходящи и функционални. Често този тип модулни джобове могат да се интегрират директно на раница или друга екипировка с MOLLE система.

Добре е да изкарате курс за първа помощ и да се консултирате със специалист за най-добрия подбор на медицински средства.

Екипировката и правилният ѝ подбор, според метеорологичните условия, терена и продължителността на прехода е нещо особено важно. Добре обмислете какво ще носите. От дрехи, обувки и раница, през храна и вода, до всякакви помощни средства. Трябва да отчетете и теглото и да прецените какво може да носите.

Вземете дрехи, които организирате на система от слоеве (долен, среден, горен) и ги комбинирайте така, че да може да се затопляте или охлаждате за минути. Слоевете са ключът към запазването на топлината. Вълната или полиестерният полар са най-добрите материи, които можете да вземете, за да ви е възможно най-топло, особено през нощта. От друга страна, памучните и синтетичните дишащите материи са идеални, за да регулират телесната ви температура при горещо време или по-висока влажност. Дори при най-малко съмнение за дъжд, носете дъждобран. Подберете подходящи обувки според терена. Организирайте добре раницата и екипировката си, така че да имате добър и лесен достъп до всичко необходимо.

Това са някои от най-важните неща, които трябва да вземете предвид ако планирате преход сред природата. А в случай, че се нуждаете от подходяща екипировка, ние от Бранник.БГ сме насреща.

Назад към всички статии