Стандарти на балистична защита при очила
По отношение на очила осигуряващи балистична защита, към момента съществуват три основни, международно наложили се стандарта. Освен тях, разбира се, съществуват и други, но това са най-популярните, станали символ на висока степен на сигурност. Два от тях са държавни стандарти в САЩ - един цивилен и един армейски, третият е европейски. Продуктите, които са сертифицирани по съответния стандарт, трябва да носят и съответната маркировка, която ще опишем по-долу.
Първият е ANSI Z87.1 - това е стандарт за защита на очила (включително и балистична) използван в САЩ, основно за предпазни очила, предназначени за цивилни нужди. Подобрения в стандарта са внесени на два пъти, през 2010 и 2015 година. Продуктите, които са сертифицирани по него, задължително трябва да имат маркировка на стъклото. Маркировка “Z87+” означава, че очилата отговарят на изискванията за удароустойчивост при сблъсък с отломки, движещи се с висока скорост. Тоест, само очилата притежаващи такова обозначение по ANSI стандарта са балистични, а не просто удароустойчиви. Ударът, който трябва да издържат очилата, за да покрият балистичните изисквания е от стоманена сачма с диаметър 6,35 мм, движеща се със скорост от 45,72 м/с. Този защитен стандарт оказва и различна степен на защита (посочен със съответната маркировка) от запотяване, прах (D4), фини прахови частици (D5), капки и пръски химически вещества (D3), радиация (U - ултравиолетова, R - инфрачервена).
Стандартът MIL-PRF-31013 на американската армия е най-разпространеният армейски стандарт за балистични очила. Освен балистична защита, очилата сертифицирани по него, трябва да покриват и определени изисквания за защита от слънчева радиация, устойчивост на химически агенти, въздействия на околната среда (свойствата да не се променят при разлики в температурата или влажността), оптична чистота и комфорт при носене. Конкретно за балистичната защита, стъклата трябва да са в състояние да устоят на удар с 0.15 калибър (3,8 мм.), 0,37 гр. сачма, движещ се с 200 м/с (720 км/ч). След въвеждането му през 1996 година, неколкократно е обновяван и усъвършенстван. Съвременният стандарт, който се явява подобрена версия на MIL-PRF-31013 е MCEPS GL-PD 10-12. При него очилата трябва да спрат успешно 6,35 мм сачма, движеща се със скорост от 200 м/с (симулира изстрел от пушка помпа от разстояние 10 метра).
Важно е да се каже, че на пазара има балистични очила, които покриват балистичните изисквания на този армейски стандарт, но може да не покриват други от специфичните критерии включени в него.
Последният стандарт, на който ще се спрем е европейският (CE) EN166 (среща се и само като EN166). При него степените на защита са разделени на 4 типа. Най-ниската е с маркировка S - повишена здравина, следвана от F - ниско енергиен удар (6 мм стоманена сачма от 0,86 гр, движеща се със скорост 45 м/с). Маркировката B бележи удар със средно енергийно въздействие - очилата трябва да са способни да спрат 6 мм стоманена сачма от 0,86 гр, движеща се със скорост от 120 м/с. Най-високата степен на балистична защита - А, трябва да устои на сачма със същите размери и тежест, но при скорост от 190 м/с (около 685 км/ч).